Zaniedbywane przeglądy okresowe

Wydawać by się mogło, że konieczność dokonania przeglądu okresowego samochodu jest rzeczą oczywistą. Niestety okazuje się, że w polskich warunkach czynność ta jest często zaniedbywana, co wiąże się nie tylko z chęcią poczynienia pewnych oszczędności, ale z częstym myleniem przeglądu z obowiązkowym badaniem technicznym sprawności pojazdu.

Może to mieć szczególnie przykre konsekwencje w kwestii sprawności auta. Badanie techniczne jest bowiem, ustawowo nakazaną, czynnością dokonywaną co roku w okręgowej stacji kontroli pojazdów i ma na celu sprawdzenie, czy samochód w ogóle może zostać dopuszczony do ruchu.


Przeglądy okresowe to z kolei zespół czynności mający za zadanie utrzymać wszystkie podzespoły naszego auta w wyśmienitej kondycji, oraz zachowanie gwarancji. Na taki przegląd składa się zazwyczaj wymiana oleju, płynów, filtrów, sprawdzenia i konserwacja podwozia. Dokonuje się także wymiany takich elementów jak rozrząd czy klocki i tarcze i hamulcowe, o ile wymaga tego stan tych elementów.

Przeglądów okresowych dokonuje się zazwyczaj w autoryzowanych stacjach obsługi w terminach określonych przez producenta samochodu. Serwis taki nie jest obowiązkowy, jednak gwarantuje właścicielowi, że jego pojazd będzie sprawował się przyzwoicie, przynajmniej w zakresie, w którym dokonany został przegląd. Pamiętajmy, że współczesne auta to coraz bardziej skomplikowane urządzenia, w których co jakiś czas trzeba sprawdzić i wymienić to i owo. W dzisiejszych czasach dbanie o samochód to nie tylko wymiana opon po sezonie, ale także kontrolowanie stanu wszystkich kluczowych, bądź szybciej zużywających się elementów. Mało kto jest dziś w stanie samodzielnie przeprowadzić wszystkie niezbędne czynności serwisowe.

Zaniedbanie któregoś z podzespołów lub nieumiejętna konserwacja często prowadzą do zaskakujących awarii, które potrafią unieruchomić pojazd.