W samochodzie bardzo dużą uwagę przywiązuje się do karoserii i silnika, jednak często zapomina się o ważnej czynności, jaką jest regularna konserwacja podwozia. Niedostateczna dbałość o ten element to poważny błąd, który skutkuje rozległą korozją.
Cała operacja polega najpierw na dokładnym umyciu podwozia wodą ze środkiem odtłuszczającym. Powinno to odsłonić ukryte pod brudem uszkodzenia i miejsca, gdzie już zaczyna wdawać się rdza. Po wyschnięciu (proces ten trwa dość długo, więc najlepiej poczekać cały dzień) należy oczyścić miejsca skorodowane drucianą szczotką lub wypiaskować. Tak przygotowane podwozie można zabezpieczyć już środkiem przeznaczonym do konserwacji.
Opisaną czynność można wykonać samodzielnie, ale pod warunkiem, że dysponuje się kanałem. W innym przypadku lepiej będzie zlecić pracę w wyspecjalizowanym warsztacie.
Konserwacja podwozia, oprócz tego, że zabezpiecza auto przed rdzą i drobnymi uszkodzeniami, powoduje także podniesienie komfortu jazdy. Preparaty zabezpieczające pełnią bowiem funkcję tłumiącą dźwięki.
Czynności konserwujące najlepiej powtarzać raz do roku zanim nastąpi wymiana opon na zimowe. Sól sypana zimą na drogi z pewnością przyczyni się do szybkiego korodowania niezabezpieczonego auta. Już kilka lat jeżdżenia w takich warunkach może doprowadzić podwozie do opłakanego stanu.
Oczywiście nie jest konieczne rokroczna konserwacja całego podwozia. Jeśli czynności dokonuje się regularnie, to wystarczy tylko raz do roku uzupełnić miejsca, gdzie widać już niszczejące elementy. Resztę, o ile jest w dobrym stanie, można sobie odpuścić.
Konserwacja podwozia, podobnie jak coroczne przeglądy okresowe, to czynność, która skutecznie przedłuży żywotność naszego samochodu. Tak zadbane auto z pewnością odwdzięczy nam się bezawaryjną pracą przez długie lata.